A színpszichológia hatást gyakorol a marketingre?
A színeknek nagy jelentősége van a marketingben, különösen a márkaépítésnél. Az emberi szem akár 10 millió színt is képes megkülönböztetni (Mukamal, 2017). Minden színnek megvan a maga jelentése, amelyek különböző érzelmeket és pszichológiai hatást váltanak ki. Megkülönböztethetjük egymástól a hideg, a meleg és a semleges színeket. A hideg színek a kékek, a zöldek és ezek tónusai, a meleg színek a vörösek és a sárgák és ezek keverékei (például narancs és barna), a semleges színek pedig többnyire a szürke, a fehér és a fekete különböző árnyalatai (Kocsis, 2019).
Nézzük meg a különböző színek jelentését!
- A piros egy izgalmas, kalandos, dinamikus szín, amely a szerelmet és a szenvedélyt szimbolizálja. A vörös szín étvágygerjesztő hatással bír. Nem véletlen, hogy szinte minden nagyobb étteremlánc logójában szerepel.
- A narancssárga megbízhatóságot sugall. A marketingben cselekvésre és vásárlásra ösztönöz, ezért gyakran használják a feliratkozási gombok színeként, mivel magasabb eladásokhoz vezethet.
- A citromsárga melegséget és energiát képvisel. A sárga stimulálja az agyat, talán ezért is használják a figyelmeztető jelzésekre, például a csúszós padlóra vagy az autóversenyzésre vonatkozó figyelmeztetésekre.
- A zöld a természet és a béke, valamint a harmonikus és egészséges élet szimbóluma. Nyugtató hatása közismert, ezért használják kórházakban, rendelőkben, és nem csak a szorongást, de még a depressziót is enyhíti.
- A kék a víz és az ég színe, ezért mindenütt jelen van életünkben. Megbízhatóságot, biztonságot, elkötelezettséget, őszinteséget és intelligenciát sugall, ezért ajánlatos kéket viselni az állásinterjún.
- A pszichológiában a lila szín a bölcsesség, a siker, a gazdagság, a tisztelet és a luxus színe, és a kreativitáshoz és az intuícióhoz kapcsolódik. A marketingre is nyugtató hatással van, ezért használják öregedésgátló kozmetikai termékekben.
- Ha összekeverjük a piros szenvedélyét a fehér tisztaságával, akkor a romantikához kapcsolódó halvány rózsaszínt kapjuk. Manapság kifejezetten nőies szín, ezért is vonzza a hölgyek figyelmét. A rózsaszín adóként (pink tax) ismert jelenség azt jelenti, hogy a nőknek kínált termékek drágábbak, mint férfiaké.
- Általában a barna szín megtalálható a természetes és a biotermékek csomagolásán. A barna szín kapcsán a stabilitásra, a megbízhatóságra és a törődésre gondolunk. Semleges színnek tartják, nyugtató, harmonizáló hatása miatt háttérszínként preferálják a tervezők.
- A fehér a megbízhatóságot, a tökéletességet, a tisztaságot, az ártatlanságot és az egészséget jelképezi. Eleganciát és luxust áraszt, akárcsak a fekete, bár ez is a minimalista stílus színe. Belsőépítészetben növeli a teret.
- A fekete minden tekintetben rendkívül erőteljes szín. Egyrészt ellentmondásos szín, mert eleganciát, kifinomultságot, könnyedséget, függetlenséget mutat, ugyanakkor a hidegséget, a szomorúságot, és – a nyugati kultúrában – a gyászt is képviseli.
- A szürke egy teljesen semleges szín, amely eleganciát sugall. Az emberek gyakran asszociálnak a szürke kapcsán a csendre, a békére, és így a teljes nyugalomra. A nagy autómárkák és IT cégek gyakran alkalmazzák.
Az egyes színek részletes jelentése és a különböző iparágakban, kultúrákban alkalmazott színek a blog következő bejegyzéseiben lesz olvasható.
Kocsis, Z. (2019). Színpszichológia a marketingben, Válts online weboldalra, https://valts.online/szinpszichologia-a-marketingben/
Mukamal, R. (2017): How Humans See in Color. https://www.aao.org/eye-health/tips-prevention/how-humans-see-in-color